NİKE, en hafif ve en güçlü basketbol ayakkabısını yarattı

Nike, 10 kez NBA All-Star seçilen Kobe Bryant’ın imzasını taşıyan, yaklaşık 328.8 gramlık ağırlığı ile gelmiş geçmiş en hafif basketbol ayakkabısı olan ve yeni bileksiz tasarımıyla göz dolduran Nike Zoom Kobe IV ile basketbolda çıtayı bir üst seviyeye çıkarıyor.Basketbol, gün geçtikçe hızlanan ve değişimden geçen, dinamik bir oyun. Bu oyunun tüm özelliklerine uygun tasarlanmış, devrim yaratan ayakkabının arkasındaki isim ise ünlü basketbolcu Kobe Bryant. Eşsiz özellikleriyle Nike Zoom Kobe IV’ün tasarımına Kobe Bryant’ın, efsanevi Nike Hyperdunk’tan (368.5 gram) daha hafif bir ayakkabı talebinde bulunmasıyla başlandı.
“Nike’ın bu zamana kadar tasarladığı en hafif basketbol ayakkabısını, bileksiz bir tasarımla hazırlamasını istediğimde odaya bir anda sessizlik çöktü. Ancak şimdi görüyorum ki, Nike tasarım ekibi basketbolda çıtayı bir üst seviyeye çıkaracak bir ayakkabı tasarlamış” diyor Bryant.
Nike Performans Ayakkabıları Yaratıcı Direktörü Eric Avar, Kobe’nin basketbol sahasında yaptığı hareketleri kolaylaştıracak ve aynı zamanda ona denge ve rahatlık sunacak son derece hafif bir ayakkabı tasarlamak amacıyla, Nike Hyperdunk’ta kullanılan tasarım yeniliğini esas aldı ve ayakkabının üst bölümünde ayakları desteklemek için ince ve çok güçlü naylon fiberler kullanan performans harikası Flywire’ı tercih etti. Avar, ayakkabının ön bölümüne Nike Air’dan bu yana en yenilikçi dolgu sistemi olan ve enerjiyi emmekten ziyade atılan her adımda enerjiyi ayaklara yansıtan LunarLite süngeri ekledi. Ayrıca topukta Nike Zoom ünitesi ve orta tabanda da tam bir ayak boyundaki Phylon taban kullanıldı.
Nike Zoom Kobe IV’ün daha geniş kapsamlı perakende satışı 1 Ocak 2009′dan itibaren başlayacak.