Kabızlık nedenleri ve çözümleri…

Kabızlığın nedenleri ve bitkisel çözümleriyle artık içiniz rahat edecek. Artık kabızlık çekmek kabüsunuz olmaktan çıkıyor. İşte size kabızlığın nedenleri ve çözümleri… Kabızlık neden olur ?
Yanlış beslenme, bağırsak tembelliği, karın kaslarının zayıflığı, hareketsizlik, yetersiz sıvı alımı, stres, cinsel doyuma ulaşamama , gerginlik ve ruhsal problemler kabızlığa neden olur.
Kabızlık için bitkisel çözümler :
-Çabuk netice almak gerektiği zaman , 1-2 yemek kaşığı hintyağı içildiğinde 2-3 saat içinde dışkılama gerçekleşir.
-Keten tohumu, bağırsaklarda mekanik etki yapan çok başarılı bir müshildir. Bağırsak mukozasına zarar vermez , mineral dengeyi bozmaz, hiçbir yan etkisi yoktur.
-Sinameki çayı, müshil ve kan temizleyici etki içerir. Sürekli olmamak şartı ile, arada bir kullanılmasında sakınca yoktur. 1-2 çay kaşığı dolusu bitki yaprağı, 1 bardak kaynar suyla haşlanır. 20-25 dakika demlendikten sonra süzülür.
Uyumadan bir saat evvel tatlandırmadan ya da biraz tatlandırılarak içilir. Bitki eğer kaynatılırsa ve sıcak içilirse, dışkılama, şiddetli ishal biçiminde gerçekleşir.
-İncir kürü kabızlık için çok iyi sonuç verebilir. İyice yıkanmış 3-5 kuru incirin üstüne, akşamdan 1 bardak su eklendikten sonra sabaha kadar bekletilir, sabah aç karnına önce incirler yenilir üzerine de incir suyu içilir. Bu kürün 3-4 hafta uygulanması kabızlık için yararlıdır. İncir, mide-bağırsak mukozasını kalıntılardan, balgamlardan temizler ve rahat çalışmasını sağlar. Ancak kürünü şeker hastalarının uygulaması doğru olmaz.
-Ispanak ve lahana salatası kabızlık için iyi gelir.
-Sabahları yenen 1-2 portakal rahatlama sağlar.
-Anason, rezene, frenk kimyonu ve keten tohumu eşit oranda karıştırılır. 1-2 tatlı kaşığı dolusu tohum havanda hafifçe ezilir ve 1 bardak kaynar suda haşlanır. Demlenmesi için 8-10 dakika bekledikten sonra süzülür. Akşam yemeğinden sonra, tatlandırılmadan içilir. Sindirim ve dışkılama sistemi uyarılır, şişkinlikten kurtulunur.
UYARILAR
Muz ve çikolata kabızlık yapar.
Beslenmede, kepekli ve lifli besinlere ağırlık verilmesi gerekir.
Günde 2 lt sıvı tüketilmelidir.
Kahve, şarap ve bira kabızlığa sebep olur.
Yiyecekleri mümkün olduğu kadar çok çiğnemek gerekir.
Kabızlık hali ortaya çıktığında karın ağrısı, kusma, kan basıncında sapmalar olursa, bağırsak düğümlenmesinden kuşkulanmak ve acilen doktora başvurmak gerekir.